wtorek, 28 września 2010

Siła kobiety (Jun'chi Watanabe "Za kwietnymi polami")

Opowieść o pierwszej japońskiej lekarce, Ginko Ogino, to historia walki z tradycją, kulturą, systemem, konserwatyzmem, zacofaniem. Można wymieniać w nieskończoność.

Jest rok 1870, gdy dwudziestoletnia Gin wraca do rodzinnego domu. Upokorzona przez męża, który zaraził ją rzeżączką, staje się bezbronna. W zdominowanym przez mężczyzn świecie kobieta jest tylko żoną i matką. Gin jako rozwódka, obciążona chorobą weneryczną, nie może spełnić się w tej roli.

Aby zrozumieć i w pełni przeżyć tę historię, trzeba odnieść się do tamtych czasów. Czytanie powieści z dzisiejszej perspektywy, powoduje frustrację i złość. To, przez co przeszła Ginko, jest niewyobrażalne i przerażające, ale dzięki tym przeżyciom została lekarką. Najważniejszy był jej upór i determinacja, ale pierwszym bodźcem okazał się pobyt w klinice i konieczność przejścia serii bolesnych badań ginekologicznych. Były niezbędne, ale o ile byłyby "przyjemniejsze", gdyby nie przeprowadzał ich gruboskórny mężczyzna, który do wykonywanej przez siebie profesji nie miał ani serca, ani odpowiedniego podejścia. Upokorzona i zawstydzona Ginko, leżąc na fotelu ginekologicznym, podjęła decyzję życia.

Niesamowita historia, która pokazuje jak wiele może znieść kobieta, by spełnić swe marzenie. Pouczająca, ponieważ rysuje obraz japońskich przekonań i obyczajów przełomu XIX i XX wieku. Budująca, mimo wszystkich opisanych przez autora, zmagań bohaterki z zamkniętym dla kobiet światem nauki.
Warto przeczytać opowieść o inteligentnej, upartej i odważnej kobiecie, która udowodniła innym, ale przede wszystkim samej sobie, że warto walczyć z przeciwnościami losu.

5/6

5 komentarzy:

 1. Dużo przeszła ale i dużo osiągnęła. Lubię czytać historie o silnych kobietach, które się nie poddają i dążą do celu

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, warto przeczytać, na pewno. Choć ja czytałam bardziej nie jako powieść, a pozycję historyczną - Watanabe bardzo dobrze zilustrował epokę Meiji - stąd też nie zauważyłam u siebie ani frustracji, ani złości na poczynania bohaterki. Jako powieść książka może czasami nudzić, momentami przybiera formę suchego sprawozdania, jakby podręcznik to był, a rozumiem, że nie wszystkim się to spodoba.

  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, nigdy nie słyszałam o tej autorce, dzięki Tobie usłyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. spacer_biedronki pisze:

  bardzo lubię historie o silnych kobietach.Kiedyś chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze, co nasunęło mi się na myśl : O! ;)
  Bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała - mnie również. W wakacje zrecenzowałam ją pod wpływem emocji, jakie wywołała na mnie ta powieść.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...