sobota, 21 maja 2011

Ludzie Księgi


Autor: Geraldine Brooks
Tytuł: Ludzie Księgi
Rok pierwszego wydania: 2008
Ocena: +4/6

Hanna Heath, konserwatorka starodruków, przyjeżdża do Sarajewa, by zbadać autentyczność hagady - średniowiecznej księgi żydowskiej. Bohaterka bada manuskrypt i stopniowo odkrywa jego tajemnice i drogę, którą "przeszedł", by znaleźć się w jej rękach.

Geraldine Brooks snuje bardzo ciekawą opowieść o ludziach Księgi - odważnych pasjonatach, którzy narażali życie, by chronić hagadę. Przenosi nas w czasy przeszłe, trudne czasy wojen i inkwizycji, by nakreślić historię przetrwania tej niezwykłej księgi.
Jednocześnie, dzięki skrupulatnej pracy Hanny, dowiadujemy się, jak wiele znaczy szczegół i jak łatwo go zlekceważyć i przez to nie dotknąć prawdy...

Jak wiele informacji przekazuje skrzydełko owada, zasuszone między stronicami książki? Czy biały włos, zagubiony wśród kartek, należał do jednego z obrońców hagady?

"Ludzie Księgi" to kawałek historii, podany w lekkostrawny i ciekawy sposób. Książka poszerza wiedzę na temat starodruków i pokazuje, jak wielką moc ma słowo pisane. Walka o przetrwanie żydowskiej księgi trwała przez wieki. Czy dziś naprawdę ktoś byłby w stanie krzywdzić, by nie dopuścić do ukazania się książki albo bardziej cenić jakiś wolumin niż własne życie?

3 komentarze:

 1. Kiedyś chciałam przeczytać tę książkę, ale jakoś sobie odpuściłam. Może jednak warto ją przeczytać... ;-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Poczułam się zachęcona. Nawet bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spotkałam się z tą książką wcześniej, ale recenzja bardzo mnie zaciekawiła. Z chęcią przeczytam.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...