poniedziałek, 11 czerwca 2012

Kronika (reż. Joshua Trank, 2012).

www.filmweb.pl
Film Tranka to przygodowo - fantastyczna historia trójki przyjaciół, którzy w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach stali się superbohaterami. Na początku swoje moce wykorzystują do różnych wygłupów, co czasami jest niesmaczne i bardzo dziecinne, ale, powiedzmy, dopuszczalne. Jednak z czasem zaczynają przesadzać.

Główny bohater to życiowy nieudacznik, wyśmiewany w szkole, szykanowany w domu przez ojca pijaka, pozbawiony opieki chorej na raka matki. To on najbardziej upaja się byciem bohaterem i wykracza poza zabawę mocami. Dużo w nim gniewu i nienawiści, a efekt połączenia nadnaturalnej siły i ogromnej złości nie może być pozytywny.

Historia jest prosta i stara jak świat. Niedoceniany młodzieniec z dnia na dzień staje się mocarny. Jego poczucie własnej wartości rośnie, ale to proces powierzchowny, oparty na złudnym wrażeniu posiadania władzy. Dwaj towarzysze są bardziej rozważni i dyskretni, choć ich życie też nie jest usłane różami. Mają jednak mocniejszy kręgosłup i wiedzą, że dar, który otrzymali niesie ze sobą nie tylko wiele możliwości, ale i nieprzeciętną odpowiedzialność.

Film nie jest ani odkrywczy, ani wyjątkowy. Nie rozczula, nie wbija fotel. Jednak ogląda się Kronikę z zainteresowaniem. Nie jestem fanką takiego kina, ale uważam, że ten film jest ok. Pokazuje, jak łatwo człowiek słaby, niepewny, zakompleksiony poddaje się złu i nienawiści.

Podsumowując: lekkie kino, całkiem fajne efekty (np. latanie ponad chmurami - któż by nie chciał spróbować?), mądre przesłanie (bo jakieś na szczęście jest, ale podane między wierszami). Trochę polecam:)

4 komentarze:

 1. Fajnie tak "trochę polecać" :)
  Fani efektów specjalnych mogą zniechęcić się pierwszą połową filmu, a później dzieje się, dzieje... Postać Matt'a wzbudziła moją sympatię, chętnie zobaczę tego aktora w jakims innym filmie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też najbardziej polubiłam Matt'a; ma na koncie tylko trzy role filmowe, więc będziesz musiała cierpliwie poczekać na więcej:)

   Usuń
 2. A czemu nie. W sumie jak będzie możliwość, z chęcią obejrzę tę film:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że nie będziesz się nudziła:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...