czwartek, 14 lipca 2011

Home (reż. Yann Arthus - Bertrand, 2009)

www.filmweb.pl
Ten pro - ekologiczny film to efekt współpracy dwojga ludzi - Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa - Bertranda. Powala, dosłownie powala. Zdjęcia są niesamowite, zapierają dech, a ilość ochów i achów, które z siebie wydawałam w trakcie oglądania przekraczała wszelkie normy.

Ziemia jest piękna. Niewyobrażalnie i niewyrażalnie. Są miejsca tak cudne, że aż nierealne. Nie jestem w stanie opisać tych obrazów. To TRZEBA zobaczyć!

Reżyser prowadzi widza przez wszystkie kontynenty, pokazując najpiękniejsze miejsca na świecie. Atakuje pięknem po to, by za chwilę podkreślić, jak człowiek to piękno łatwo i bezmyślnie niszczy. Przesłanie filmu nie jest odkrywcze, ale dobitne. Jesteśmy psujami na potężną skalę i nie zdajemy sobie sprawy, w jak niebezpiecznym kierunku zdążamy. Nie myślimy perspektywicznie. Liczy się tylko tu i teraz. Przyszłość nas nie dotyczy, więc nie staramy się, by była godna. A przecież przyszłość to nasze dzieci. Nasza ignorancja każdego dnia przyczynia się do zanieczyszczania planety, do rozrastania się epidemii głodu, do globalnego ocieplenia i obumierania fauny i flory. Świadomie lub nieświadomie dodajemy cegiełki bezmyślności, budując mur odpadów i braków.

Ziemia woła o ratunek, póki nie jest za późno. Ta wykrzyczana prośba skierowana jest do nas, Homo Sapiens, bo to nasz gatunek eksploatuje zasoby naturalne na niewyobrażalną skalę i to my stanowimy dla naszej planety największe zagrożenie.

3 komentarze:

  1. A niech to, zaintrygowałaś mnie. Widziałam filmy, może odrobinę podobne w wymowie, ale "Home" jeszcze nie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie również. Może znajdę ten film online

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziewczyny, naprawdę warto poświęcić swój czas i obejrzeć "Home"!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...