niedziela, 9 grudnia 2012

Mary E. Pearson "Przebudzenie Jenny Fox".

Mary E. Pearson
Przebudzenie Jenny Fox
Nasza Księgarnia 2009

Ciekawa książka, która zmusza czytelnika do refleksji nad etyką pracy lekarzy i naukowców. 

Akcja powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Medycyna znacząco się rozwinęła i, choć wiele zabiegów nadal jest nielegalnych, są skutecznie przeprowadzane. Tytułowa bohaterka budzi się ze śpiączki, w której trwała przez rok i nie pamięta kim jest, nie poznaje członków rodziny, nie zna podstawowych słów, a potrafi przytoczyć z pamięci tekst książki Thoreau Walden, czyli życie w lesie. Jenna ma siedemnaście lat i czuje, że życie, które odzyskała, nie należy już do niej. Wyobcowana we własnym domu, nie potrafi się odnaleźć.
Próbuje wrócić do dawnej siebie, oglądając podsunięte przez rodziców szesnaście płyt, na których utrwalone zostały dotychczasowe przyjęcia urodzinowe Jenny. Stara się rozpoznać w kobiecie, na którą patrzy codziennie rano, swoją matkę. Rozpaczliwie poszukuje zgubionej tożsamości. Musiała mieć przyjaciół, zainteresowania, ulubiony kolor i znienawidzony zapach. Nie pamięta, choć coraz częściej doświadcza przebłysków z przeszłości, w jej pamięci pojawiają się okruchy życia dawnej Jenny Fox. Z fragmentów układanki zaczyna powstawać niepokojąca wizja obecnego życia. Dziewczyna mnoży pytania, a jednocześnie boi się odpowiedzi. Ciekawość jest silniejsza niż najgorsza prawda, do której siedemnastolatka zmierza...

Przebudzenie Jenny Fox to powieść obyczajowa. Wydawca sugeruje, że książka jest thrillerem medycznym (nie odnalazłam cech charakterystycznych dla tego gatunku), przeplatanym wątkami science - fiction (jedyne, co mnie się z s-f skojarzyło to czas trwania akcji, poza tym wszystko wydaje się prawdopodobne).

To dobrze napisane czytadło, które wnika głęboko w naturę człowieczeństwa i pyta o granice naszego istnienia. W którym momencie człowiek przestaje być człowiekiem? Czy warto dążyć do podtrzymania ludzkiego życia za wszelką cenę? Świat zmierza w kierunku, o którym czytamy w książce i warto, przy okazji lektury, odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie się zapowiada, a okładka wydaje mi się jakaś znajoma. :) Sprawdzę w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie się zapowiada, lubię taką tematykę, dylematy. Kiedyś oglądałam taki film "Wyspa", tam bogaci sie klonowali - super film!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie się zapowiada na długi zimowy wieczór.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...