wtorek, 7 czerwca 2011

Magia słowa i papieru

Autor: Matthew Pearl
Tytuł: Zagadka Dickensa
Rok pierwszego wydania: 2010
Ocena: 5/6

Lubię "Klub Dantego", "Cienia Poego" nie czytałam, "Zagadka Dickensa" bardzo mi się podobała.
Matthew Pearl we wszystkich książkach opiera się na biografiach cenionych pisarzy. Posługując się faktami z życia Dantego czy Dickensa tworzy kryminalną historię, w której główną "postacią" jest książka.

W najnowszej powieści pisarz wciąga czytelnika w intrygę, związaną z zaginionym manuskryptem. Jest rok 1870, a Charles Dickens i jego książki cieszą się ogromną popularnością. Ludzie traktują pisarza jak gwiazdę filmową i z niecierpliwością czekają na kolejne, skreślone jego dłonią, słowa. Na afiszu jest akurat, drukowana w odcinkach, powieść "Tajemnica Edwina Drooda", ale jej ostatnie rozdziały w tajemniczy sposób giną...

Chętnych do zdobycia maszynopisu nie brakuje. Jedni próbują odzyskać zaginione części powieści w sposób uczciwy, inni posuną się do przemocy, oszustwa, a nawet morderstwa, by zdobyć skrawki książki.
Pearl tworzy ciekawą intrygę, przekazując przy okazji kawał informacji na temat życia literackiego XIX wieku i funkcjonowania ówczesnych wydawnictw. Przedstawia nie tylko fakty z życia Dickensa, ale również samego pisarza jako człowieka z krwi i kości, który miewa słabości, bywa znudzony i rozkapryszony.

Świetna literacko - kryminalna powieść. Wciąga, ciekawi, informuje. Czegóż więcej chcieć?

6 komentarzy:

 1. Mam w domu "Cień Poego", robiłam juz chyba ze trzy podejścia i książka mi nie wchodzi. Może jeszcze kiedys spróbuje, ale jakoś styl pisania pana Pearla mi nie odpowiada. Niby wszytsko jest super, ciekawy temat, tajemnicza sprawa do rozwiązania, ale czegoś mi brakuje. Moze powinam spróbować z inna jego książką?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bigosowa, jedyne, czego nie czytałam, to "Cień Poego" - trudno mi się wypowiadać na jej temat, ale styl Pearla mi odpowiada, więc podejrzewam, że i ta powieść przypadłaby mi do gustu;
  spróbuj z inną, ale może się okazać, że ta literatura po prostu ci "nie leży";
  pozdrawiam:)

  ..dr Kohoutek, witaj na moim blogu, a książkę Pearla jak najbardziej polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przeczytać, ponieważ twórczość autora jest mi słabo znana. Czas to zmienić:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam obie, "Klubem Dantego" byłam zachwycona, "Cień Poego" jak dla mnie był do bani.
  Ciekawe, jak z Dickensem będzie.
  Ale dokładnie o tym samym (sądząc z opisu), jest "Pan Dick i dziesiąta książka".

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o "Panu Dicku...", a wydaje się interesujący (przejrzałam parę recenzji:)); dzięki za informację;
  jeśli podobał ci się "Klub Dantego", to myślę, że nie rozczaruje cię "Zagadka Dickensa" - moim zdaniem jest lepsza od pierwszej powieści Pearla.

  Muszę przeczytać "Cień Poego" - wiele osób uważa, że to kiepska książka, a mnie aż się nie chce wierzyć, że pisarz, które popełnił dwie dobre powieści, zepsuł trzecią;

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...