niedziela, 18 września 2011

Czas Życia i czas Śmierci

Autor: Markus Zusak
Tytuł: Złodziejka książek
Data pierwszego wydania: 2005
Ocena: 6/6

Patrzę na ostatnie blogowe wpisy i dochodzę do wniosku, że przeczytałam ostatnio kilka świetnych książek. Jakiś czas temu narzekałam na słabe lektury i szukałam wartościowych pozycji, a teraz trwa dobra czytelnicza passa. Mam jeszcze dwie doskonałe książki do opisania, jedną ciekawą i dwie całkiem średnie. By nie przerywać ciągu pozytywnej lektury, opowiem o "Złodziejce książek".

Mam wrażenie, że wszystko już zostało napisane. Każdy wie, jaki świat ta książka opisuje. Jak trudnych tematów dotyka. Jak wpływa na czytelnika, pobudza do refleksji, potrząsa człowiekiem, który rzeczywistość okresu okupacji zna tylko z literatury.

"Złodziejka książek" to książka wyjątkowa. Pokazuje świat ludzi, którzy pozostają ludźmi mimo koszmaru wojny. Krok po kroku dojrzewamy razem z dziewięcioletnią Liesel - silną, ale wrażliwą dziewczynką, której w tych okrutnych czasach nie braknie miłości, wiary i nadziei.
Narratorem jest Śmierć. Nie kostucha bez emocji, złakniona ludzkich ciał, ale Śmierć, która czuje, przeżywa, próbuje zrozumieć. Patrzy na Holokaust, na zagładę, na ból i też cierpi. Liesel ją fascynuje. Mała dziewczynka, która się nie poddaje, ale przyjmuje codzienność, dekorując ją własnymi cudami.

Najpiękniejszym widokiem świata jest dla Liesel pokój pełen książek. Gdy żona burmistrza pokazuje dziewczynce swoją bibliotekę, Liesel zamiera, a uśmiech paraliżuje jej wargi. Książka w tych trudnych czasach stanowi zagrożenie, dlatego palą się stosy z papieru. Jednak nawet płomień i żar nie powstrzymają Liesel przed uratowaniem książki i przed narażeniem się na niebezpieczeństwo.

"Złodziejka książek" parzy i wgryza się w pamięć, dotykając w subtelny sposób okrutnego czasu.6 komentarzy:

 1. Rozglądam się za nią, jestem jej bardzo ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. I słusznie, bo to naprawdę wartościowa i piękna książka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. spacer_biedronki pisze:
  zbieram się do niej..nie mam..ale sądzę,że kiedyś..

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam dawno temu, bo myślałam, że to będzie "książka o książkach" (lubię takie). Myliłam się, ale to była przyjemna pomyłka, bo w książce znalazłam więcej, niż się spodziewałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektórzy o niej piszą, że jest banalna. Mnie urzekła i wrócę do niej kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 6. W żadnym momencie lektury nie pomyślałam, że to książka banalna...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...