niedziela, 29 czerwca 2014

Wiesław Myśliwski "Nagi sad" (Znak, 2011)

Skąd mogłem wiedzieć, że książki nie są martwe, lecz jak stworzenia przewrotne, podstępne, nieżyczliwe, bo gdy nie mogą strachem zmóc, wtedy cię kuszą, obiecują więcej, niż mogą, niby otuchy ci dodają, a zwodzą, wciągają cię w tę swoją mądrość niby jasną, przestronną jak pańskie pokoje, lecz kiedy się dobrze rozejrzysz, widzisz, żeś w zwątpienia spętany. Pozwalają ci nawet sądzić, że już bliski jesteś mądrości, chociaż ty się tylko oddaliłeś od swojego prostego spokoju. Szukasz jasności, a tymczasem mądrość ma wiele twarzy.

8 komentarzy:

 1. Przewrotne, podstępne i nieżyczliwe - nigdy nie myślałam tak o książkach. Coś w tym jednak jest.. Dający do myślenia cytat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko się zaczytywać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Myśliwski czeka na mnie... na odpowiedni czas dla mnie... A może to ja czekam na Myśliwskiego? Już niebawem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam dwie książki Myśliwskiego. "Ostatnie rozdanie" zdecydowanie bardziej mi się podobało. "Nagi sad" momentami mnie nużył, choć wiele mądrych i wartych zatrzymania refleksji zawiera, jak to u Myśliwskiego. "Nagi sad" to debiut literacki pisarza.

   Usuń
 4. A ja sobie kilka dni temu obiecałam, że przy najbliższej wizycie w bibliotece wypożyczę coś Myśliwskiego. Z tego co piszesz lepiej nie zaczynać od "Nagiego sadu". Mam nadzieję, że będzie "Ostatnie rozdanie".
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Nowe wydanie - podoba mi się. A książka - do cytowania!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...