środa, 9 września 2009

Neil Gaiman "Gwiezdny pył"

Zasłuchałam się ostatnio w opowieści Neila Gaimana. To druga, po "Księdze cmentarnej", książka autora fantastycznych historii dla młodzieży i dla dorosłych. Pierwsze moje spotkanie z Gaimanem było udane. Drugie również jak najbardziej pozytywne.
Ciepłe, nieco straszne, trochę niewiarygodne historie. Mądre.
Tristran Thorn nie jest zwyczajnym młodzieńcem, pochodzi bowiem ze świata zza Muru - świata pełnego magii i niebezpieczeństw. Wychowuje się jednak wśród "zwykłych" śmiertelników i zakochuje w dziewczynie z krwi i kości. Dodać muszę, że jego wybranka jest bardzo wymagająca (prosi chłopaka o gwiazdę z nieba, która ma być dowodem jego miłości), a Tristran nietuzinkowy (prośba dziewczyny nie wydaje mu się niemożliwa do zrealizowania). Chłopak wyrusza więc w niebezpieczną i pełną przygód podróż, bo jego miłość nie zna granic. Okazuje się, że w magicznym świecie gwiazdy są czym (a raczej kim) innym niż mogłoby się wydawać...

Fabuła książki nie była dla mnie zaskakująca, bo wcześniej oglądałam film. Nie umniejszyło to jednak przyjemności słuchania tej ciekawej i ładnej historii, na co niewątpliwie wpływ miała interpretacja Artura Barcisia.

4.5/6

3 komentarze:

 1. Widziałam tylko film i bardzo mi się spodobał. Żałowałam potem, że przegapiłam w kioskach tę książkę do słuchania.

  OdpowiedzUsuń
 2. 'Gwiezdny pył' czytałam i bardzo mi sie podobał, to piekna, zabawna i bardzo nietuzinkowa baśń na troche starszych dzieci :) Film czeka w kolejce do obejrzenia.
  Polecam Ci inne, bardziej dorosłe książki Gaimana, Amerykańskich bogów, albo Nigdziebądź :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Lilithin - ja też ją przegapiłam, a potem upolowałam na podaju:)

  aklat - na pewno sięgnę po inne powieści Gaimana, szczególnie te bardziej dorosłe, bo na razie krążę wokół baśni (to odpowiednie słowo na określenie "Gwiezdnego pyłu":)) - przeczytałam dwie, a kilka dni temu obejrzałam Koralinę, którą też można postawić na półce z książkami dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...