piątek, 5 września 2014

O przyjemnościach czytania i udrękach pisania.

Justyna Sobolewska
Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam
Biblioteka Polityki, 2012Każdy czytelnik jest, kiedy czyta, czytelnikiem samego siebie.
(Marcel Proust)

Autorka nie ukrywa, że inspiracją do napisania Książki o czytaniu... było spotkanie z esejami Anne Fadiman Ex Libris. Wyznania czytelnika. Sobolewska wielokrotnie w swoich tekstach przywołuje fragmenty mojej ulubionej książki o książkach. Uwielbiam eseje Fadiman i często do nich zaglądam (śmiem twierdzić, że nie ma drugiej książki na moim regale, po którą sięgałabym z taką częstotliwością). Pani Justyna, krytyk literacki, posiłkuje się również Moją historią czytania Manguela, tekstami Borgesa i Millera, wspomina Łopieńską, przywołuje wypowiedzi polskich pisarzy na temat sztuki pisania i przyjemności czytania. Pisze o czytaniu w toalecie, o czytaniu na głos, o znaczeniu pierwszych zdań w książkach, o pozycjach, w jakich lubimy czytać. Jeden z tekstów, zatytułowany Tego się nie robi książce jest niemal kopią eseju Fadiman Tak nie wolno obchodzić się z książką. Widać, że angielska eseistka miała ogromny wpływ na kształt książki Justyny Sobolewskiej. Dla czytelnika, który nie jest zaznajomiony z tego typu literaturą, Książka o czytaniu... może być odkrywcza i bardzo ciekawa. Dla kogoś, kto uwielbia książki o książkach i przeczytał większość z tych, które ukazały się na polskim rynku wydawniczym, teksty Sobolewskiej są wtórne. Zawsze przyjemnie jest poczytać o pasjonatach literatury, zagłębić się w czyjeś wspomnienia, związane z książkami i "spotkać" kolejnego mola książkowego - dlatego, mimo wszystko, fajnie mi się czytało Książkę o czytaniu.... Jednak myślę, że eseje Anne Fadiman długo pozostaną moim numerem jeden, jeśli chodzi o osobiste wspomnienia z życia pełnego książek.

Zainteresowanym polecam blog Justyny Sobolewskiej Oczytany.

4 komentarze:

 1. Zapisałam sobie tytuł, ale tej pierwszej pozycji. Anne Fadiman. Dziękuję...

  OdpowiedzUsuń
 2. A u Ciebie kolejna książka z serii: "o książkach" :) Uwielbiam to tutaj. Ja esejów Anne Fadiman nie znam, ale również lubię poczytać o pasjonatach literatury... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fadiman warto. Z całego serca polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak bardzo uwielbiam słuchać Justyny w "Tygodniku Kulturalnym" na tvp kultura. I patrzeć na nią, a teraz podarowałaś mi jeszcze informacje o jej książce i blogu - cudny. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...