sobota, 28 marca 2009

Jarosław Mikołajewski "Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego"

Jeśli chodzi o Kapuścińskiego i wszystko, co o nim napisano, nie jestem obiektywna. Bardzo cenię tego człowieka i nawet skrawki tekstów, które wpadną mi w ręce, czytam z zainteresowaniem. "Sentymentalny portret..." jest właśnie takim skrawkiem pamięci i po lekturze tego krótkiego tekstu pozostaje ogromny niedosyt. Jak głupia wpatrywałam się w zdjęcia pracowni reportera, próbując odszyfrować, jakie książki stoją na półkach. A biblioteka Kapuścińskiego do małych nie należy.

Jarosław Mikołajewski opowiada o swoim przyjacielu. Cytuje jego słowa. Pisze o pobycie Kapuścińskiego w szpitalu. O tym, że reporter był trochę niedzisiejszy. Zwiedził cały świat, a cały czas potrafił się dziwić. Będąc w szpitalu, opowiadał:

- Jarku, my żyjemy na wyspie (...) Trzeba było szpitala, żebym odzyskał słuch na Polskę, zrozumiał, czym żyją ludzie...(...) Pytam, czy ktoś ma "Gazetę Wyborczą" - patrzą na mnie jak na kosmitę. Po chwili słyszę, jak mój towarzysz niedoli beszta żonę, że nie przyniosła mu "Faktu". Drugi przez komórkę opieprza swoją, że nie doładowała mu telefonu.

- "Busz po polsku 2"?

- Kto wie, kto wie?...

4/6

4 komentarze:

 1. O Kapuścińskim czytałam jedną książkę, Kapuścińskiego - prawie wszystko. Aż żal, że nic nowego nie powstanie. Bibliotekę autora widziałam na zdjęciu w gazecie i też jestem ciekawa jej zawartości. Nutta

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielka szkoda, że nic nowego nie napisze, ale taka kolej rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiązka cieniutka ale cudowna. Fantastyczne te fotki. tez prbowalam podpatrzec choc ciezko widać było..
  Podobało mi sie to z sąsiadem z napzeciwka, który prosił żonę Kapuścińskiego by czasem paliła światło w jego pracowni, żeby było jak kiedyś... ech..
  Zamierzam skompletować wszystkie jego książki. Brakuje mi już tylko kilku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, to z sąsiadem fantastyczne i jakie miłe, choć dla sąsiada smutne;

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...